fbpx

12 טיפים לראיון עבודה בזום: איך להצליח ובגדול, גם דרך הזום

תקופת הקורונה סיפקה לנו שלל אתגרים ומכשולים, חלקם מבורכים וחלקם פחות. לגבי הנושא הבא בו נדון, יש חילוקי דעות, חלק אוהבים את הרעיון וחלק היו מעדיפים לפסול אותו על הסף. הכוונה היא כמובן לראיונות עבודה בזום. ראיון ששונה בתכלית מכל ראיון עבודה מסורתי וקלאסי אליו אנחנו רגילים.

את פלטפורמת הזום, רובנו הכרנו רק בעקבות הקורונה, כך שמפלטפורמה אנונימית בעיקר, היא הפכה לנחלת הכלל ולסטנדרט קבוע בעולם המקצועי.

חלקנו נכנסים לשוק העבודה רק עכשיו כך שבעצם ראיון עבודה בזום זה כל מה שאי פעם הכרנו וחלקנו נתקלים באתגר שדורש מאיתנו להתרגל לצורת ראיון חדשה ושונה. בכל מקרה, אין ספק שראיון עבודה דרך מחשב ומצלמה מספק אתגרים שונים לחלוטין, ויש בו צדדים טובים יותר ופחות, ובכל מקרה יש לעשות הכנה גם לראיון עבודה בזום.

מצד אחד, קשה למגייסים לבחון את המתראיין לחלוטין שהוא רק פרצוף במצלמה, שהרי קל יותר לראות איך בנאדם מתנהל, מדבר, ונראה כשהוא יושב מולך.

מצד שני, ראיון עבודה בזום חוסך זמן למגייסים ולמתראיינים ומאפשר לכל אחד מקום מקום בעולם, להשתבץ למשרות שגם ככה מתנהלות מהבית. בנוסף, קל יותר גם לאסוף אנשים משלל מקומות וסניפים כאשר אפשר להעלות את כולם בלחיצת לינק לאותה שיחה ופגישה.

קבלו 12 טיפים לראיון בזום שיובילו אתכם להצלחה:

1. קשר עין הוא קצת שונה: הביטו היישר לתוך המצלמה כשאתם מדברים ולא מקשיבים ולא בהכרח היישר לתוך המסך. בראיון רגיל, קשר עין הוא סימן של כבוד, תשומת לב ובטחון. בראיון עבודה בזום אם תסתכלו היישר על המסך על הבנאדם, זה יראה כאילו אתם מסתכלים קדימה ואפילו על עצמכם במסך. הקפידו להסתכל על המצלמה כדי ליצור את האשליה המתבקשת.

2. השתמשו בלחצן השתק: בזמן שהמראיין מסביר דבר זה או אחר, שואל שאלות ארוכות או מציג בפניכם עניין שלוקח רגעים ארוכים, הקפידו ללחוץ על השתק. זה ימנע הסחות דעת של המראיין מרעשי רקע כמו כלבים נובחים בשכונה, מכוניות או ילדים בבית ויתרום לאווירה המקצועית. רק שימו לב להיות עירניים והקפידו ללחוץ על בטל השתק ברגע שתורכם לענות!

3. שימו לב למה שעומד מאחוריכם: ראיון עבודה בזום דורש חזרה גנרלית. יש להעמיד את המחשב בפוזה הרצויה ובתאורה הרצויה ולבחון מה עומד מאחוריכם. הקפידו על רקע נקי, עדיף של קיר חלק, תמונה או שתיים, ספרייה או עציץ ברקע והימנעו מרקע של מטבח או סלון מבולגן, חלון שעלול לסנוור או מיקום בו אחד או אחת מאנשי הבית יכולים לעבור באמצע ולהפריע לכם ולמראיין.

4. בדקו את חיבור האינטרנט שלכם מראש: חזרה גנרלית כוללת בדיקה של החיבור, אתם לא רוצים לגלות ברגע האמת שהראיון החשוב שלכם נכשל בגלל חיבור אינטרנט כושל. אם יש צורך, השתמשו בכבל אינטרנט או עברו למיקום עם חיבור אינטרנט יציב.

5. עניינים טכניים הם קריטיים: הטעינו את המחשב אם אתם משתמשים במחשב נייד ובדקו שאין עדכונים ממתינים. זה נשמע בסיסי אבל אלו פרטים קטנים שאתם עלולים לשכוח בלחץ הרגע. הטעינו את המחשב הנייד וסיימו את כל העדכונים מראש כדי שהמחשב לא יחליט לאתחל את עצמו, על פי חוקי מרפי, מיד כשהראיון שלכם עומד להתחיל.

6. לבוש מתאים: כשאתם בודקים את התאורה ואת המיקום שלכם, תכננו מה אתם עומדים ללבוש. צבעים חלקים יעברו טוב יותר במצלמה לעומת הדפסים ועדיף לבחור צבעים קרים שמשדרים נינוחות ורוגע. למרות שזה מפתה, שימו מכנסיים מסודרים או חצאית, אין לדעת מה יקרה ואולי תצטרכו לקום, ראיון עבודה מהבית מספק הפתעות בלתי צפויות. אז אל תגיעו למצב של רגע מביך בגלל שנייה של עצלנות.

7. טלפון – תמיד על שקט: בדיוק כמו שהייתם נכנסים לראיון רגיל, ראיון עבודה בזום דורש מכם לכבות את הנייד או להשתיק אותו. במסך קולטים כל דבר, בדיוק כמו בשיחה פנים מול פנים ואפילו יותר. התראות והשתקת שיחה נכנסת יקטעו את רצף השיחה וגם יגרמו לכם להיראות לא רציניים ולא מרוכזים.

8. הכינו שאלות מראש: אל תניחו שאתם רק בראיון בכדי להקשיב, ראיון עבודה בזום הוא ראיון לכל דבר. הכינו שאלות למראיין שלכם ותפסו לרגע את העמדה של המראיינים. כך תביעו רצינות, תעניקו למראיין הזדמנות להתרשם מכם ותתנו לו הזדמנות לראות אתכם בפן אחר.

9. שמרו על ריכוז: בראיון רגיל יש לכם את הפריבילגיה של ישיבה במשרד או חדר שקט באווירה מקצועית. בראיון מהבית, יש בלת”מים בלתי צפויים שצצים כל הזמן. הקפידו על סביבה שקטה ואם אפשר על חדר שקט עם דלת סגורה. אם אתם לא לבד בבית בעת הראיון, הדגישו את חשיבות הראיון לכל מי שאיתכם כדי שתוכלו לשמור על ריכוז בראיון מאתגר מלכתחילה.

10. הקפידו על הבעות פנים מזמינות וחיוך רחב: דרך המסך קשה יותר להרשים, אין ספק. לכן חשוב מצד אחד להיראות מקצועיים ולהקשיב למראיין ברצינות ומצד שני לחייך, לשדר אנרגיות ולהביע חמימות דרך המסך. בצעו מתיחות לפני השיחה ושבו על כסא שנוח לכם כדי שתוכלו להביע את עצמכם בקלות ובטבעיות ולשדר את האני האמיתי שלכם.

11. אל תסיקו שאתם מסתתרים דרך המסך, רואים כל פרט קטן גם במצלמה: לפעמים ראיון עבודה בזום מעניק את האשלייה שאפשר להסתתר, לא חייבים להסתדר לגמרי והמאורע הוא פחות מכובד. להיפך, המצלמה מגלה כל פרט, רואים אם הסתרקתם, אם שתיתם מספיק קפה בבוקר, אם ישנתם כמו שצריך ושמים לב לכל תזוזת עין. מעבר לתאורה מחמיאה שהיא תמיד עוזרת בעדשת המצלמה, התנהגו כאילו אתם הולכים לראיון עבודה רגיל לכל דבר וכך תתנהלו בהתאם ותשדרו בטחון והצלחה.

12. הורידו כל דבר לא רלוונטי מהדפדפן או מהמסך: יכול להיות שהמראיין יבקש מכם לשתף מסך מסיבה זו או אחרת. הקפידו לסגור טאבים שהשתמשתם בהם מראש, ושמרו על מסך המחשב נקי מכל אתר או מסמך שאינו מקצועי.

שמרו על רוח חיובית ואל תילחצו מראיון זום, זכרו – אתם מביאים את עצמכם לכל מקום – אם זה מחשב או אם זה ראיון רגיל. אם אתם חשים צורך בחיזוק חיצוני – ערכו בדיקה עם חבר או קרוב משפחה מראש כדי לקבל טיפים על איך אתם נראים במצלמה ומה כדאי לשפר. בכל מקרה, שיהיה המון בהצלחה!

תוכן עניינים

משרות חמות, טיפים, וובינרים ועדכונים בדרך למציאת העבודה הבאה שלכם

שליחת קורות חיים

הדרך למשרה הבאה שלך מתחילה ממש עכשיו
מרגש? גם אותנו!

- או מילוי הטופס הבא: -

תודה

הפרטים נשלחו בהצלחה!

איזה כיף

בדקות הקרובות ישלח אלייך
sms עם פרטים נוספים

רגע... לפני שאתם הולכים,

את קורות החיים שלכם כבר שלחתם?
תנו לנו למצוא לכם את המשרה הבאה שלכם!

- או מילוי הטופס הבא: -

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

הגשת מועמדות

הגשת מועמדות באמצעות קובץ קורות חיים:

- או מילוי הטופס הבא: -

יצירת קשר

צרו קשר וקבלו פיתרון מקיף, מקצועי ומותאם אישית לצרכים שלכם! צוות המומחים שלנו פה עבורכם.

התחברות

ברוך שובך! התחבר לחשבון שלך באמצעות רשתות:

או באמצעות דוא״ל וסיסמא:

הרשמה לאתר מעוף

יצירת חשבון באתר מאפשרת שמירת משרות מועדפות,
הגדרת סוכן חכם ושמירת קורות חיים באיזור האישי.
ההרשמה באמצעות רשתות:

או באמצעות דוא״ל: (הסיסמא תשלח אלייך במייל)

הנתונים האישיים שלך ישמשו לתמיכה בחוויה שלך ברחבי אתר זה ולניהול הגישה לחשבונך. קראו עוד בעמוד מדיניות פרטיות.

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)