fbpx

שאלות נפוצות בראיון עבודה – והתשובות אותן כדאי לענות!

חוששים לקראת ראיון עבודה בדרך? לא בטוחים מה ישאלו אתכם בראיון עבודה הבא? רוצים לדעת מה הן שאלות נפוצות בראיון עבודה? או אולי איך לעבור ראיון עבודה עם קצת עזרה עם התשובות?
הגעתם והגעתן למקום הנכון!
חקרנו ובדקנו, התעמקנו ודיברנו עם מנהלות משאבי אנוש, מנהלים בתחום כוח אדם ואנשים שמראיינים מועמדים באופן קבוע והרכבנו עבורכם רשימה של עשרת השאלות שמראיינים שואלים בכל ראיון, הרשימה שתלמד אתכם איך לעבור ראיון עבודה מבלי להתבלבל בשום שאלה ושתיתן לכם תשובות בהן תוכלו להשתמש בזמן אמת!
קבלו את הרשימה של שאלות נפוצות בראיון עבודה וכמובן – את התשובות האידיאליות שמראיינים ומראיינות אוהבים לשמוע!

1. השאלה: “אתה יכול לספר לנו מעט על עצמך?”
התשובה האידיאלית: הרי מראיין יכול לקרוא את קורות החיים, להסיק וללמוד ממנו, למה בעצם שואלים את השאלה הזו ומה צריך לענות? קודם כל, כדי לחבר את הנקודות היבשות בקורות חיים לסיפור תעסוקתי ומקצועי רצוף, לתת הזדמנות למתראיין לשתף בפרטים מעבר לפרטים היבשים וגם, לא פחות חשוב, להתרשם מיכולת ההבעה העצמית של המועמד המתראיין. הכינו תשובה לשאלה הזו מראש – בדקו שהתשובה מתאימה לקורות החיים ומקבילה אליה, הדגישו את החלקים הזוהרים וספרו פרטים מעניינים כמו הישגים בהם זכיתם בחיים המקצועיים או תחביב מרכזי. שתפו את המראיין בהתנדבות או בתחום עניין משמעותי שלכם, ואל תסקרו את קורות החיים בצורה עניינית בלבד. זו ההזדמנות שלכם לזרוח ולפרוח – ולספר מי אתם. הצורה בה תגדירו את עצמכם תשפיע מיידית על הצורה בה האדם שמולכם תופס אתכם. כן, זה בסדר להחמיא לעצמכם מבלי להתרברב יתר על המידה!

2. השאלה: “מה היא החולשה הכי גדולה שלך?”
התשובה האידיאלית: בואו נספר לכם סוד, אם תגידו פרפקציוניזם, כמו שכולם אומרים, לא רק שזה לא ירשים את המתראיין, אלא תישמעו בעיניו שבלוניים ופחות אמינים. זו שאלה שנחשבת שאלה מכשילה בראיון אבל אנחנו פה כדי ללמד אתכם איך לעבור ראיון עבודה – לא איך להיכשל בו! לכן שימו לב, בתשובה זו אתם תמיד תדגישו יתרון שלכם במסווה של חסרון, פשוט תמנעו מלהשתמש בתשובה הנדושה של הפרפקציוניזם. דוגמאות אחרות יותר מקוריות: “אני נוטה להתעמק בעבודה משום שאני כל כך רציני לגביה ולעבוד שעות נוספות על חשבוני”, “אני נוטה לעזור לאחרים מסביבי למרות שאני יודע שאסור לי לשכוח מעצמי בעבודה השוטפת ואני מקפיד על כך”, “אני אוהב לעבוד יותר מדי ושוכח מעצמי”. אף אחד לא יתלונן אף פעם על חריצות יתר!

3. השאלה: “מה היא התכונה הכי טובה שלך?”
התשובה האידיאלית: הכינו מספר אופציות לתשובה הזו מראש. נסו לחשוב על המחמאה שאתם מקבלים הכי הרבה במהלך העבודה או בחיים האישיים שיכולה להתאים לעבודה אותה אתם מחפשים. כמובן שהכנו עבורכם פה בנק של תשובות אפשריות שקיבלנו ממראיינים ומגייסים, תשובות שהם תמיד שמחים לשמוע :
“אני מצויין בפתרון בעיות”
“אני איש של אנשים, תמיד דואג לקדם את הצוות שלי יחד איתי”
“אני מחויב לתפקיד ולמקום העבודה באופן טוטאלי וזה ניכר בעבודה שלי”
“אני אוהב ללמוד במסגרת התפקיד ובכלל וחשוב לי להתפתח מקצועית”
“אני מאמין שיש לי אינטליגנציה רגשית גבוהה”
“אני אוהב להוביל אבל יודע גם לקבל הוראות שצריך ולרוץ איתן קדימה”
השאלה הזו היא לא הזמן שלכם להצטנע אבל חשוב לענות בצורה שתתפס לא רברבנית. הכינו דוגמה לכל תכונה שאתם מציינים משום שזו השאלה הבאה של המראיינים לפי מה שגילינו – הם ירצו דוגמה מן העבר לתכונה החזקה שציינתם.

4. השאלה: “למה דווקא אתה על פני שאר המועמדים האחרים?”
התשובה האידיאלית: הרי אי אפשר לענות באמת ובתמים על התשובה הזו, משום שאתם לא יודעים מי המועמד שעומד מולכם ומתמודד. הבנו ממנהלי ומנהלות משאבי אנוש איתם דיברנו, שפה חשוב להעניק תשובה עם תוכן. תשובה סתמית כמו “אני מאמין שאני הטוב שהכרתם/שהגיע להתראיין” לא תתקבל באהדה. לעומת זאת, תשובות כנות וצנועות יותר יאירו אתכם באור מעניין בעיני המראיינים. אילו תשובות למשל? אנחנו פה בשביל להעניק לכם דוגמאות פרקטיות! קבלו:
“אני לא יודע להשוות את עצמי לאחרים, אבל אני יודע שלי יש תשוקה יוצאת דופן לתפקיד ויכולת להרשים אתכם ולהצטיין בתפקיד”
“כשאני עומד בפני עצמי, אני מאמין שאני מועמד שהייתם שמחים לשלב בארגון משום שיש לי יכולת לתרום, להעניק ערך מוסף ולקדם את הארגון למקום טוב יותר”
“בשוק העבודה התחרותי שקיים היום, אין לי ספק שיש מועמדים מצוינים אחרים. עם זאת, אני מאמין שההתאמה שלי לארגון שלכם היא גבוהה ולשנינו יש מה להרוויח מהשתלבות שלי בארגון שמתאים לדי.אן.איי שלי”

5. השאלה: “למה אתה רוצה לעבוד אצלנו?”
התשובה האידיאלית: במקרה הזה, התשובה המושלמת תורכב מכך שאתם תבצעו מחקר מקדים לגבי החברה. מה הכוונה? כדי לענות על התשובה הזו, אתם צריכים לדעת בדיוק לאן אתם נכנסים, מה מיוחד בחברה אליה אתם מתמיינים וכיצד אנשי החברה תופסים את עצמם כמיוחדים ושונים בשוק העבודה. לא מספיק לענות תשובה כמו “משום שאני רוצה לתת לכם את המיטב/יכול להיות עובד מעולה עבורכם” וכו’. פה החשיבות היא בדגש על החברה. זה מראה למראיינים שעשית שיעורי בית, שאתה רציני לגבי הכוונות שלך ושאתה חדור מטורה ויודע לאן אתה נכנס, כל אלו מעידים על רמת התאמה גבוהה מבחינתם. אילו תשובות יתאימו פה למשל?
“חשוב לי להשתלב בחברה שמגיעה להישגים מובילים בתחום כמו למשל (**הכנס הישג של החברה עליו גילית במחקר שביצעת)”
“חשוב לי להשתלב בחברה עם תרבות ארגונית מובילה כמו אצלכם, ראיתי שאתם מנהלים באופן קבוע (**הכנס את ההמשך המבוקש כמו ימי כיף/חלל עבודה משותף/פעילות משותפת של הצוותים”)
“חשוב לי לקחת חלק בחברה שהיא חוד החנית של התחום במשק ואני מאמין שאני מתאים לאיכות של האנשים שנחשפתי אליהם בחברה”
“לכבוד הוא לי לקחת חלק בחברה מובילה בענף שממשיכה להתקדם ולצמוח ואשמח לגדול איתכם ולתרום מעצמי”
אתם מוזמנים להיעזר בתשובות שהענקנו ולצרף להן את הטוויסט האישי שלכם. מהניסיון שלנו והמחקר שביצענו – אלו כולן תשובות מנצחות שיעזרו לכם לעבור ראיון עבודה

6.השאלה: עובדים? איך יש לכם זמן ללכת לראיון עבודה?”
שאלה פרובקטיבית קלאסית שמראיין מנוסה ישחיל מתוך מטרה להבין אם אתם משקרים לבוס הנוכחי שלכם. אמינות זה ערך שכל מעסיק מחפש, לכן כדאי שתצפו לשאלה כזו וכדאי שתהיה לכם תשובה טובה. שימו לב אין בהכרח תשובה נכונה אחת ומאחר ששאלת האמינות שלכם עומדת על הפרק כדאי שהתשובה שלכם תכלול ערך אמת.

7. השאלה: “כבר הרבה זמן אתם לא עובדים, למה?”
אם חשבתם שיותר נוח להגיע לראיון עבודה מעמדת ‘לא מועסק’, טעיתם בגדול. השאלה למעלה היא דוגמה לשאלה לא נעימה שקרוב לוודאי תיאלצו להתמודד עמה אם אתם מגיעים לראיון עבודה אחרי תקופת אבטלה. העובדה שלא מצאתם עבודה צפויה להציק למראיין והתפקיד שלכם הוא להרגיע אותו. שאלה דומה, במקרה שפוטרתם ממקום העבודה האחרון, היא: “כמה אנשים פוטרו איתכם?” אל תתבלבלו, המראיין בעצם שואל – “למה פיטרו אתכם?” גם פה תבואו מוכנים, אל תשנו את העובדות אבל מסגרו את הסיפור באופן שישליך עליכם יותר לחיוב.

8. השאלה: “איך פתרתם בעיה שנתקלתם בה במהלך התפקיד?”
שאלה עתיקה שלא נס לחה ועדיין עשרות מועמדים נופלים בה כמו טירונים. זו שאלה שמאוד קל להכין מראש והיא מאפשרת למועמד להתהדר הן בידע מקצועי והן להציג סיטואציה שמאירה אותו באור מחמיא כאדם או מנהל, ודווקא בה הרבה מועמדים מרבים לגמגם. חבל, זו הרמה להנחתה שצריך להכין מראש ולקחת. אין לכם מקרה כזה מוכן מראש? קחו רגע, שחזרו את ההצלחות המקצועיות שלכם ומסגרו אחת מהן כסיפור. אל תשכחו שאתם גיבורי הסיפור הזה.

9. השאלה: “ספרו על כישלון מקצועי או טעות שעשיתם”
התאום הסיאמי של השאלה הקודמת. המטרה של השאלה היא לבחון עד כמה אתם יכולים להיות ביקורתיים כלפי עצמכם, ובעיקר, האם אתם יודעים ללמוד מטעויות? אל תעשו את הטעות של להתעלם מהשאלה הזו ולמצוא את עצמכם ‘מופתעים’ בזמן אמת. כמו במקרה של השאלה הקודמת הסבירות שהשאלה הזו תצוץ גבוהה ואין שום סיבה שלא תהיה תהיה לכם תשובה טובה בשליפה.

10. השאלה: “האם זו העבודה שאתם באמת חולמים עליה?”
עובד שלא נמצא במקום ובתפקיד שהוא רוצה להיות בו יהיה עובד פחות מחויב ומסור. מנהל כוח האדם שיושב מולכם יודע את זה. לכן, אם אתם רוצים לקבל את התפקיד חשוב שתשדרו באופן ברור ואמין שאתם רוצים אותו מאוד. יש דרכים במשא ומתן שבהן צריך להיראות ‘קשים להשגה’, זלזול במשרה אינה אחת מהן.

בהצלחה!

תוכן עניינים

משרות חמות, טיפים, וובינרים ועדכונים בדרך למציאת העבודה הבאה שלכם

שליחת קורות חיים

הדרך למשרה הבאה שלך מתחילה ממש עכשיו
מרגש? גם אותנו!

- או מילוי הטופס הבא: -

תודה

הפרטים נשלחו בהצלחה!

איזה כיף

בדקות הקרובות ישלח אלייך
sms עם פרטים נוספים

רגע... לפני שאתם הולכים,

את קורות החיים שלכם כבר שלחתם?
תנו לנו למצוא לכם את המשרה הבאה שלכם!

- או מילוי הטופס הבא: -

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)

הגשת מועמדות

הגשת מועמדות באמצעות קובץ קורות חיים:

- או מילוי הטופס הבא: -

יצירת קשר

צרו קשר וקבלו פיתרון מקיף, מקצועי ומותאם אישית לצרכים שלכם! צוות המומחים שלנו פה עבורכם.

התחברות

ברוך שובך! התחבר לחשבון שלך באמצעות רשתות:

או באמצעות דוא״ל וסיסמא:

הרשמה לאתר מעוף

יצירת חשבון באתר מאפשרת שמירת משרות מועדפות,
הגדרת סוכן חכם ושמירת קורות חיים באיזור האישי.
ההרשמה באמצעות רשתות:

או באמצעות דוא״ל: (הסיסמא תשלח אלייך במייל)

הנתונים האישיים שלך ישמשו לתמיכה בחוויה שלך ברחבי אתר זה ולניהול הגישה לחשבונך. קראו עוד בעמוד מדיניות פרטיות.

איזה כיף, הפרטים נשלחו בהצלחה!

נדבר בקרוב.
ולבינתיים, כדאי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות :)